Rafał Ziemkiewicz- autor o wielu obliczach

15 marca 2019

Rafał Ziemkiewicz to postać, którą kojarzy większość osób oglądających telewizję i czytająca gazety. Jest dziennikarzem, publicystą oraz prezenterem telewizyjnym. Pisał dla najpopularniejszych gazet, dzięki czemu zyskał szeroką rozpoznawalność. Dzisiejszy widz kojarzyć go może z prowadzenia programów satyrycznych na antenie jednej z najpopularniejszych stacji. Ziemkiewicz otwarcie przyznaje się do prawicowych poglądów nawiązujących do historii przedwojennej endecji. Jego artykuły oraz felietony opisują aktualne wydarzenie polityczne z właśnie takiej perspektywy. Jednak Rafał Ziemkiewicz to także przede wszystkim autor książek. Jego twórczość możemy podzielić w tym względzie na dwie części.

Książki fantastyczno-naukowe

Rafał Ziemkiewicz dał się poznać wielu polskim czytelnikom jako autor książek science-fiction. W okresie, w którym zaczynał tworzyć gatunek ten był bardzo popularny, zwłaszcza w środowisku czytelników magazyny Fantastyka. Autorzy piszący w nim szybko zdobywali popularność i wydawali własne książki. Łatwo było także o recenzje przysparzające większą popularność. Twórczość Rafała Ziemkiewicza na tym polu była bardzo dobrze oceniana. Osoby będące jego przeciwnikami politycznymi nie raz przyznawały, że nie da się polemizować z faktem, iż autorem książek jest wyśmienitym. W jego twórczości wyraźnie widać elementy typowe dla wschodnich twórców science-fiction. Jest to także coś ciekawego dla dzisiejszych czytelników, bowiem posiadają one pewną dozę abstrakcji, o którą w dzisiejszych książkach tego gatunku trudno.

Książki polityczne

Rafał Ziemkiewicz to przede wszystkim jednak twórca książek o zabarwieniu politycznym. Tutaj także posiada rzeszę fanów. Niektórzy oskarżają go o częste nawiązywanie do tej samej tematyki, jednak należy przy tym też przyznać, że osiągnął w tym mistrzostwo. Rozkładając pewne zagadnienia na czynniki pierwsze przedstawia dany problem wielowarstwowo i kompleksowo. Jego książki zazwyczaj koncentrują się wokół organizacji Polski po obaleniu komunizmu. Ziemkiewicz tropi elementy, których jego zdaniem nie da się zaakceptować i proponuje rozwiązania nawiązujące do przedwojennej tradycji. Jakkolwiek wielu czytelników może uznać, że tematyka polityczna nie jest interesująca, Ziemkiewicz ubiera ją w bardzo proste słowa, przez co czyta się go naprawdę dobrze.

Zdecydowanie warto sięgnąć po książki tego autora niezależnie czy będą to książki polityczne czy też fantastyczne. Na pewno powinni to zrobić czytelnicy jego artykułów, chociaż każdy powinien być zadowolony z lektury (nawet jeżeli z poglądami autora się nie zgadza). Jedno można zagwarantować- nikt nie będzie się nudził!

Tagi
Kategoria Autorzy #Książki